Значення податків в економіці

Фінанси · 05.04.2012 16:01

Податкова теорія довгий час панувала у межах класичної економічної школи (А. Сміт, Д. Рікардо, Ж.-Б. Сей та ін.). Представники класичної теорії розглядали податки як один із видів державних доходів, які мають покривати видатки уряду, при цьому вважалось, що податки не виконують регулюючих функцій.

Так, Д Рікардо та Ж.-Б. Сей вважали, що податки перешкоджають процесу утворення та накопичення капіталу, тому найкращим податком є найменший. Але слід зауважити, що класична фінансова теорія мала справу з "домогосподарствами", тому що в XIX ст. платниками податків виступали фізичні особи. Оскільки головними сучасними платниками податків є підприємства, то на даний час висновки представників класичної теорії щодо домогосподарств не відображають реальної дійсності.

Теоретики напряму дослідження, пов’язаного зі з’ясуванням стимулюючого впливу податків на соціально-економічні процеси, розглядали податки як чинники економічного зростання. Так, представники маржиналістської теорії (Г. Гессен, І. Джевонс), застосувавши метод аналітичної геометрії для визначення стимулюючого впливу зростання податків на виробництво, надійшли висновку, що внаслідок позбавлення платника податку деякої кількості виробленої ним продукції вигода, одержана від граничного блага, буде більшою, ніж витрати на його виробництво. Тому виробництво буде продовжуватись доки вигода та витрати не урівноважаться, причому кількість вироблених продуктів зросте.

Коментарів немає залишити коментар